VI PÅ DEVOTUM

Jan Wiksell

Jan Wiksell

VD & Regionchef Mitt

Jan har sedan sin lantmäteriexamen på KTH i Stockholm 1975 varit lantbrukskonsulent i Umeå (1976-1981), områdeschef på Stockholms Fastighetskontor (1981-1986), förvaltningschef på Trygg-Hansa Fastigheter resp SEB Fastighetsförvaltning (1986-2002). Jan är också ägare av Devotum.

070-593 14 90
jan.wiksell@devotum.se

Corazon Wiksell

Corazon Wiksell

Marknads- och kundansvarig

Corazon har arbetat med ekonomi och personal på ett byggkonsultföretag i flera år. Corazon har även en utbildning inom Business Management & General Radio Operator, University of St Anthony Philippines samt inom Redovisningsekonomi, FEI Företags Ekonomiska Institutet Stockholm.

070-586 93 11
corazon.wiksell@devotum.se

Owe Runesson

Owe Runesson

Regionchef Väst & Syd

Owe är byggnadsingenjör och har arbetat i ledande positioner i fastighetsbranschen i över 30 år. Han har t.ex. varit regionchef på Arsenalen, värderingschef på Stadshypotek, regionchef på Trygg-Hansa SPP fastigheter. Innan han blev regionchef på Devotum var han under 1995-2006 VD i Göteborgs stads Bostadsaktiebolag.

070-594 20 42
owe.runesson@devotum.se

Angela Hanna Kassab

Angela Hanna Kassab

Rekryterings- och bemanningskonsult

Angela anställdes på Devotum i september 2018. Hon har en kandidatexamen i företagsekonomi och har tidigare jobbat med bemanningsfrågor. Det är en spännande bransch som ger henne de utmaningar hon brinner för.

072-710 82 00
angela.hanna-kassab@devotum.se

Lina Widevall

Lina Widevall

Rekryterings- och bemanningskonsult

Lina anställdes på Devotum i mars 2020. Hon har en kandidatexamen i personalvetenskap med inriktning psykologi och brinner för att matcha kandidater med sina drömjobb.

070-499 38 00
lina.widevall@devotum.se

 

Rami Smerat

Rami Smerat

Säljansvarig

Rami har sedan 2013 arbetat med försäljning, affärsutveckling och roller som Key Account Manager och Commercial Sales Manager inom olika branscher. I sin roll som Säljansvarig har Rami siktet inställt på att utveckla samarbeten med våra partners på Devotum. Han är energisk problemlösare som är skicklig på att identifiera de bästa lösningar som matchar våra kunders behov.
Rami har en examen inom Business Management från California State University of Northridge.

072-890 49 68
rami.smerat@devotum.se

Folke Holmqvist

Folke Holmqvist

Senior Adviser

Folke har livslång erfarenhet av bygg- och fastighetsbranschen. Som exempel kan nämnas bygg- och anläggningsprojekt och kommersiell fastighetsförvaltning. Under flera år har han hanterat hotellfastigheter. Folke har biträtt Devotum i många år och har vid ett flertal tillfällen stöttat våra kunder i egenskap som fastighetskonsult.

folke.holmqvist@devotum.se